Home / Microcontrollers / STM32L031G6U6STR
minImg
STM32L031G6U6STR
STMicroelectronics
Product No:
STM32L031G6U6STR
Package:
28-UFQFPN (4x4)
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UFQFPN
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 23
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-UFQFPN (4x4)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 1K x 8
Series STM32L0
Package / Case 28-UFQFN
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Data Converters A/D 10x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V