STM32L072RBI6TR
STMicroelectronics
Product No:
STM32L072RBI6TR
Package:
64-UFBGA (5x5)
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64UFBGA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 20K x 8
Number of I/O 51
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 64-UFBGA (5x5)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 6K x 8
Series STM32L0
Package / Case 64-UFBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Data Converters A/D 16x12b; D/A 2x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V