STM32L151R6T6
STMicroelectronics
Product No:
STM32L151R6T6
Package:
64-LQFP (10x10)
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 10K x 8
Number of I/O 51
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 4K x 8
Series STM32L1
Package / Case 64-LQFP
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Data Converters A/D 20x12b; D/A 2x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V