STM32L151RBH6D
STMicroelectronics
Product No:
STM32L151RBH6D
Package:
64-TFBGA (5x5)
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TFBGA
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 16K x 8
Number of I/O 51
Peripherals Cap Sense, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 64-TFBGA (5x5)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 4K x 8
Series STM32L1
Package / Case 64-TFBGA
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Data Converters A/D 20x12b; D/A 2x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V