STM32L151VET7
STMicroelectronics
Product No:
STM32L151VET7
Package:
100-LQFP (14x14)
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 80K x 8
Number of I/O 83
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 16K x 8
Series STM32L1
Package / Case 100-LQFP
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Data Converters A/D 25x12b; D/A 2x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V