Home / TVS Diodes / STS321360U351
minImg
STS321360U351
Eaton - Electronics Division
Product No:
STS321360U351
Package:
SOD-323
Description:
TVS DIODE 36VWM 65VC SOD323
In Stock : 6753
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 35pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 39V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 500W
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-323
Series BUSSMANN
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 65V
Package / Case SC-76, SOD-323
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V (Max)