Home / TVS Diodes / STS521120U351
minImg
STS521120U351
Eaton - Electronics Division
Product No:
STS521120U351
Package:
SOD-523
Description:
TVS DIODE 12VWM 25VC SOD523
In Stock : 3698
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 35pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 120W
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-523
Series BUSSMANN
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25V
Package / Case SC-79, SOD-523
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)