SWI12-12-E-ST
CUI Inc.
Product No:
SWI12-12-E-ST
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization -
Input Type Fixed Blade
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Stripped, Tinned Wire Leads
Approval Agency CB Scheme, EN, IEC
Input Connector CEE 7/16
Size / Dimension 2.83" L x 1.34" W x 3.15" H (71.9mm x 34.0mm x 80.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 1A
Series SWI12-E (12W)
Power (Watts) 12 W
No Load Power Consumption 75mW (Max)
Region Utilized Europe
Cord Length 59" (1.50m)
Efficiency Level VI, CoC Tier 2
Voltage - Output 12V
Standard Number 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Mfr CUI Inc.
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC