Home / Fixed Inductors / SWPA252010S4R7MT
minImg
SWPA252010S4R7MT
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
SWPA252010S4R7MT
Package:
1008
Description:
FIXED IND 4.7UH 700MA 563MOHM SM
In Stock : 1959
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.15A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 700 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings -
DC Resistance (DCR) 563mOhm Max
Inductance 4.7 µH
Series SWPA
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 42MHz