SXR102M010ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SXR102M010ST
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 582 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 250mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series SXR
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 970 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1000 µF