SXR121M010ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SXR121M010ST
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 126 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.1Ohm @ 120Hz
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 210 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 120 µF