SXR121M035ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SXR121M035ST
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 255 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.33Ohm @ 120Hz
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 510 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 120 µF