T197B476K050AS
KEMET
Product No:
T197B476K050AS
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 47UF 10% 50V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.67Ohm
Series T197
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr KEMET
Capacitance 47 µF