T212A335K015CS
KEMET
Product No:
T212A335K015CS
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 3.3UF 10% 15V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 15 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.135" Dia x 0.422" L (3.43mm x 10.72mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 6Ohm
Series Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr KEMET
Capacitance 3.3 µF
Features High Reliability
Failure Rate C (0.01%)