T30200-3C
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
T30200-3C
Description:
FUSE BLOK CART 300V 200A CHASSIS
User Guide
Fuseholder Type Block
Termination Style Box Lug
Current Rating (Amps) 200 A
Fuse Type Cartridge
Contact Finish -
Mounting Type Chassis Mount
Orientation -
Product Status Obsolete
Fuse Size 0.874" Dia x 2.437" L (22.2mm x 61.9mm)
Series T300
For Use With/Related Products Class T Fuses
Voltage 300V