T38265-20-0
Curtis Industries
Product No:
T38265-20-0
Description:
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
User Guide
Operating Temperature 105°C
Number of Rows 1
Barrier Type 2 Wall (Dual)
Top Termination Screws (Not Included)
Voltage Rating 300V
Color -
Current Rating (Amps) 20A
Terminal Screw Material -
Wire Gauge 12-22 AWG
Bottom Termination Wire Wrap, Insulated
Series 38000
Terminal Screw Finish -
Mfr Curtis Industries
Pitch 0.375" (9.53mm)