Home / Tantalum Capacitors / T491B474M050ATAU01
minImg
T491B474M050ATAU01
KEMET
Product No:
T491B474M050ATAU01
Description:
CAP TANT 0.47UF 20% 50V 1411
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 9Ohm
Mfr KEMET
Capacitance 0.47 µF