Home / Tantalum Capacitors / T491C106K016AT4100
minImg
T491C106K016AT4100
KEMET
Product No:
T491C106K016AT4100
Description:
CAP TANT 10UF 10% 16V 2312
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8Ohm
Ratings -
Mfr KEMET
Capacitance 10 µF