Home / Tantalum Capacitors / T491D475M035AT4380
minImg
T491D475M035AT4380
KEMET
Product No:
T491D475M035AT4380
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 35V 2917
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.5Ohm
Mfr KEMET
Capacitance 4.7 µF