Home / Tantalum Capacitors / T493D475K035BC6420
minImg
T493D475K035BC6420
KEMET
Product No:
T493D475K035BC6420
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2917
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm
Ratings COTS
Series T493
Type Molded
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 4.7 µF
Features High Reliability
Failure Rate B (0.1%)