T494V227K010AS
KEMET
Product No:
T494V227K010AS
Description:
CAP TANT 220UF 10% 10V 2917
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code V
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm
Series T494
Type Molded
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 220 µF