Home / Tantalum Capacitors / T495A475K010ZTE2K0
minImg
T495A475K010ZTE2K0
KEMET
Product No:
T495A475K010ZTE2K0
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm @ 100kHz
Ratings -
Series T495
Type Molded
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 4.7 µF