Home / Tantalum Capacitors / T495B336M010ZTE550
minImg
T495B336M010ZTE550
KEMET
Product No:
T495B336M010ZTE550
Description:
CAP TANT 33UF 20% 10V 1411
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 550mOhm @ 100kHz
Ratings -
Series T495
Type Molded
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 33 µF