Home / Tantalum Capacitors / T495D476M025ZTE100
minImg
T495D476M025ZTE100
KEMET
Product No:
T495D476M025ZTE100
Description:
CAP TANT 47UF 20% 25V 2917
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100kHz
Ratings -
Series T495
Type Molded
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 47 µF