T496C225M035AT
KEMET
Product No:
T496C225M035AT
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 35V 2312
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.5Ohm
Ratings -
Series T496
Type Molded
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 2.2 µF