T510E108K004AS
KEMET
Product No:
T510E108K004AS
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 1000UF 10% 4V 2924
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 4 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series T510
Type Molded
Package / Case 2924 (7360 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 1000 µF