T520B107M003ASE040
KEMET
Product No:
T520B107M003ASE040
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT POLY 100UF 3V 1411
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 3 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm @ 100kHz
Ratings -
Series KO-CAP® T520
Type Molded
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 100 µF