T551B256K050AT
KEMET
Product No:
T551B256K050AT
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT POLY 25UF 50V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 170mOhm @ 100kHz
Ratings -
Series T551
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial, Can
Mfr KEMET
Capacitance 25 µF