T75S1D112-24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
T75S1D112-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 14A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 380VAC - Max
Contact Rating (Current) 14 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 10.6 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 2.27 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series T75
Operate Time 6 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 17.2 VDC