T90S5D42-12
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
T90S5D42-12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Switching Voltage 240VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 77 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 155 Ohms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series T90
Operate Time 15 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC