T92HP7A2X-120
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
T92HP7A2X-120
Description:
POWER RELAYS, STANDARD, MONOSTAB
In Stock : 120
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Switching Voltage 600VAC - Max
Contact Rating (Current) 45 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 130 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 950 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 12 VAC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series T92H
Operate Time 25 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free
Coil Voltage 120VAC
Must Operate Voltage 96 VAC