T92P11A22-277
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
T92P11A22-277
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 277V
In Stock : 558
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 65°C
Switching Voltage 277VAC - Nom
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 14.4 mA
Mounting Type Chassis Mount
Coil Resistance 5.5 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 27.7 VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series T92
Operate Time 15 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 277VAC
Must Operate Voltage 221.6 VAC