TA48M025F(T6L1,SNQ
Toshiba Semiconductor and Storage
Product No:
TA48M025F(T6L1,SNQ
Package:
PW-MOLD
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA PW-MOLD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 1.4 mA
Voltage - Input (Max) 29V
PSRR 72dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 25 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package PW-MOLD
Control Features -
Series -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 500mA