TA78L075AP,F(J
Toshiba Semiconductor and Storage
Product No:
TA78L075AP,F(J
Package:
LSTM
Description:
IC REG LINEAR 7.5V 150MA LSTM
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA
PSRR 45dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 35V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package LSTM
Control Features -
Series -
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 Long Body
Protection Features Over Current
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Voltage - Output (Min/Fixed) 7.5V
Voltage Dropout (Max) 1.7V @ 40mA (Typ)