TA78L12F(TE12L,F)
Toshiba Semiconductor and Storage
Product No:
TA78L12F(TE12L,F)
Package:
PW-MINI (SOT-89)
Description:
IC REG LINEAR 12V 150MA PW-MINI
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 6 mA
Voltage - Input (Max) 35V
PSRR 41dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 6.5 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package PW-MINI (SOT-89)
Control Features -
Series -
Package / Case TO-243AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V