TAAD107K020G
KYOCERA AVX
Product No:
TAAD107K020G
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 20 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.354" Dia x 0.783" L (9.00mm x 19.90mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm
Series TAA
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 100 µF