TACK225K006PTA
KYOCERA AVX
Product No:
TACK225K006PTA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 6.3V 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code K
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 15Ohm
Series TACmicrochip®, TAC
Type Molded
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 2.2 µF