TAP106K010CRW
KYOCERA AVX
Product No:
TAP106K010CRW
Description:
CAP TANT 10UF 10% 10V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 10 µF