TAP106M020BRW
KYOCERA AVX
Product No:
TAP106M020BRW
Description:
CAP TANT 10UF 20% 20V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 20 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.9Ohm
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 10 µF