TAP335J016CRW
KYOCERA AVX
Product No:
TAP335J016CRW
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 3.3UF 5% 16V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 6Ohm
Series TAP
Type Conformal Coated
Package / Case Radial
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 3.3 µF