TAP475K025CRS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP475K025CRS
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 25V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 4Ohm
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 4.7 µF