Home / Tantalum Capacitors / TAZC475K010CBLC0045
minImg
TAZC475K010CBLC0045
KYOCERA AVX
Product No:
TAZC475K010CBLC0045
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
Height - Seated (Max) 0.065" (1.65mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.200" L x 0.050" W (5.08mm x 1.27mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.5Ohm @ 100kHz
Ratings COTS
Series TAZ
Type Molded
Package / Case 2005 (5113 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 4.7 µF
Features High Reliability
Failure Rate C (0.01%)