Home / Tantalum Capacitors / TAZE226K010CBSB0800
minImg
TAZE226K010CBSB0800
KYOCERA AVX
Product No:
TAZE226K010CBSB0800
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
Height - Seated (Max) 0.065" (1.65mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm @ 100kHz
Ratings COTS
Series TAZ
Type Molded
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 22 µF
Features High Reliability
Failure Rate B (0.1%)