TC1017-2.9VCTTR
Microchip Technology
Product No:
TC1017-2.9VCTTR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 150MA SOT23-5
In Stock : 255
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
PSRR 58dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA