TC1223-3.3VCTTR
Microchip Technology
Product No:
TC1223-3.3VCTTR
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
PSRR 64dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.12V @ 50mA