TC1262-2.8VAB
Microchip Technology
Product No:
TC1262-2.8VAB
Package:
TO-220-3
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 500MA TO220-3
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 130 µA
PSRR 64dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-220-3
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 500mA