TC1301A-FDAVUA
Microchip Technology
Product No:
TC1301A-FDAVUA
Package:
8-MSOP
Description:
IC REG LIN 2.8V/3V/2.63V 8MSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
PSRR 58dB (100Hz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Current - Output 300mA, 150mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-MSOP
Control Features Enable, Reset
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V, 3V, 2.63V
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 300mA, 0.25V @ 150mA