Home / PTC Resettable Fuses / TCF250-100RT-B-0.5
minImg
TCF250-100RT-B-0.5
Littelfuse Inc.
Product No:
TCF250-100RT-B-0.5
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 60V 90MA SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 60V (250V Int)
Current - Hold (Ih) (Max) 90 mA
Height - Seated (Max) -
Approval Agency -
Current - Max 3 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.195" L x 0.195" W (4.95mm x 4.95mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 24 Ohms
Series PolySwitch®, TCF250
Type Polymeric
Package / Case Nonstandard SMD
Thickness (Max) 0.083" (2.10mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 14 Ohms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 150 mA