TCFGD1C107MCR
Rohm Semiconductor
Product No:
TCFGD1C107MCR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Description:
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series TCFG
Type Molded
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Mfr Rohm Semiconductor
Capacitance 100 µF