TCFGP0J156M8R
Rohm Semiconductor
Product No:
TCFGP0J156M8R
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Description:
CAP TANT 15UF 20% 6.3V 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code P
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series TCFG
Type Molded
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr Rohm Semiconductor
Capacitance 15 µF